Beyaz Kağıt Hurdası

Beyaz Kağıt Hurdası, çoğu kimse tarafından artık iş yaramayan ve değersiz görülen Atık Kağıtlara verilen genel bir isimdir. Her ne kadar değersiz görülüp pek de önem verilmiyor ise de son derece kullanışlı olmaları nedeni ile göz ardı edilemeyecek kadar büyük bir serveti içlerinde barındırırlar. Zira kullanılmakta olan bir ürünün kullanım süresinin dolması onun bütün işlevselliğini kaybettiği anlamına gelmez. Aynı zamanda içinde barındırdığı bazı cevherleri de ortaya çıkarması için bazı işlemlerden geçmesi gerekmektedir.

Çoğu insan kullanmış olduğu eşyaların içerisinde ne olduğunu bilmez pek de önemsemez. Zira insanlar için önemli olan şey satın almış olduğu eşyaların onlara sağlamış olduğu faydadır. Yani televizyon almış olan bir insan bu aletin içerisinde ne kadar demir, çinko ya da bakır olduğunun farkında değildir ve bu gibi şeyler ile de ilgilenmez. İnsanlar için önemli olan şey bir televizyonun ne kadar parlak bir şekilde görüntüyü yansıttığıdır. Bu durum anlaşılabilir ve son derece haklı olan bir bakış açısını oluşturur. Çünkü hiç kimse bir ürün alır iken onun içerisindeki teknik detaylar ile pek uğraşmaz. Fakat bir aleti ya da malzemeyi ortaya çıkaran şey de insanların bu ilgilenmediği ürünler olmaktadır.

İşte tam olarak bu noktada ortaya çıkan hurdacılık sektörü sadece insanların yararı için değil aynı zamanda çevreyi koruyabilmek ve son derece önemli olan küresel ısınma sorununun önüne geçebilmek için vardır. Aynı zamanda ekonomik olarak da kalkınmayı sağlayan bu eylem son derece yararlı olduğu gibi insanlar için desteklenmesi gereken bir iş kolu oluşturur.

 Kağıt Nedir?

Birçok insanın hemen hemen her gün eline geçen ve üzerine birşeyler yazıp çizdiği kağıtların hammaddesinde ne olduğunu bilmemektedir. Zira bilmek için ilk önce merak etmek gerekir fakat insanların birçoğu kullanmış oldukları her ürün de olduğu gibi kağıtlarda da pek fazla inceleme yapmaya gerek duymamaktadır.

Genellik ile yazma işlemleri için kullanılmakta olan ve saman ile odun gibi bitkisel malzemelerin lifleri yani fiberlerinin saçaklandırılması ile birbirine bağlanarak oluşturulan ve üzerinde baskı yapılmaya oldukça müsait olan tabakalar kağıt olarak bilinmektedir.

Bilimin ve kültür faaliyetlerinin gelişmesinde ve geniş kitlelere yayılmasında oldukça büyük payı olan ve aynı zamanda satın alma ve değiş tokuş ticari mantığında da paranın ortaya çıkmasına neden olan bu ürün aynı zamanda yazma, taşınma ve saklama açısından da oldukça kolaylık sunar.

Kısa bir süre içerisinde bilginin dünya geneline yayılmasını temin eden ve böylelik ile günümüzdeki medeni ortamı oluşturan başlıca vasıtalardan birisi olan kağıt oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Birçok çeşidi olan bu ürün aynı zamanda oksijen depomuz olan ağaçlar kesilerek elde edildiği için son derece kıymetlidir.

2010 yılında yapılmış olan bir araştırmaya göre dünya üzerindeki karton ve kağıt üretimi yaklaşık olarak yıl boyunca 380 milyon ton civarında seyretmektedir. Günümüz dünyasında modern kağıt endüstrisi alanında Çin ve Amerika Birleşik Devletleri bu alanın liderleri sayılmaktadır. Ülkemizde ise yıllık 3 milyon ton kağıt ve karton üretiliyor ve bu alanda bizler dünya genelinde tam olarak 25.sırada yer almaktayız.

Beyaz Kağıt Hurdası Nedir?

Kullanım amacı oldukça kutsal olan ve üretilmesi için binlerce oksijen deposunun feda edildiği kağıtlar maalesef insanların onlar ile işi bittiği zaman bir çöpe dönüşmektedir. Her yıl sınıflarını başarılı bir şekilde geçen öğrenciler kitaplarını ve defterlerini çöp konteynerlarına atarak bir milli serveti heba etmektedir. Bunun yanı sıra aynı zamanda binlerce ağacı o çöp konteynerlarına atmakta olduklarından habersiz bir şekilde gelecek sene yeni kağıtların üzerine ders notlarını almalarına rağmen çöpe atılan kağıtlar maalesef kendilerini yeniden üretememektedir. Bundan dolayı her yıl kullanılmak için üretilen beyaz kağıtlar, defterler ve kitaplar için binlerce ağaç kesilmektedir.

Kağıt maddesi hiç şüphesiz dünya üzerinde icat edilmiş olan en yararlı şeylerin başında gelmektedir. Fakat üretimi oldukça zahmetli olan ve son derece riskli bir iş olmasına rağmen her yıl kesilen binlerce ağacın vebalı herkesin üzerindedir.

Endüstriyel olarak üretilmekte olan ağaçlar son zamanlarda bu iş için kullanılıyor olsa da yine de kağıt üretimi yapabilmek adına her gün için milyonlarca ağaç kesilmektedir. Sadece defter kalem konusunda değil akla gelebilecek hemen hemen her karton malzemesi de bu gruba dahil bir şekilde binlerce ağaç kesilerek oluşturulmuştur.

Bu durumun önüne geçebilmek ve ağaçların kesilmesine engel olmak için ise geri dönüşüm mekanizması çalıştırılmaktadır.

Geri Dönüşüm Süreci

Yukarıda ne kadar önemli olduğunu belirtmiş olduğumuz kağıtlar için her yıl binlerce ağaç heba edilmektedir. Doğayı koruyabilmek ve sürekli olarak ağaç kesilmesinin önüne geçebilmek için bu durum oldukça önem teşkil etmektedir. Günlük hayatımız içerisinde hemen hemen alanda iş yerlerinde, alışveriş merkezlerinde ve okullarda kullanmış olduğumuz kağıtların doğaya tekrardan geri dönmesi ve uzun süreli kullanılması için çaba sarf edilmektedir.

Öncelik ile kağıtların yapılması için ağaçların kullanılıyor olduğunun bir kere daha altını çizmemiz gerekiyor. Zira ağaçlar yaşamakta olan gezegenimizin can damarlarıdır. Bundan dolayı kesilmiş ve yok edilmiş her bir ağaç aynı zamanda gelecek nesilleri de olumsuz etkileyecektir. Her ne kadar sürekli olarak ağaç dikimi gerçekleştiriliyor olsa da 1 tonluk kağıt yapımı için 17 ağaç kesilmiş olduğundan dolayı sürekli olarak bu kesim ve dikim işlemleri birbirini kovalayacak ve bu döngü sonsuza kadar devam edecektir.

Bu işlemin önüne geçebilmek için ise geri dönüşüm sistemi adı altında bir mekanizma geliştirilmiştir. İlk olarak kutuların içerisinden titizlik ile toparlanan kağıtlar ilk olarak ufak parçalara ayrılır. Bunun sonrasında ise parçalara ayrılmış olan bu kağıtlar tekrardan temiz bir şekilde kullanılabilmek amacı ile üzerlerinde yer alan

renk, desen ve yazı gibi etkenlerden kurtulmaları için bazı tesislerde çeşitli işlemlerden geçirildikten sonra ıslatılır. Bu işlemler sırasında adeta bir hamur kıvamına gelen kağıtlar aynı zamanda içeriklerinde yer alan yabancı maddelerin

çıkarılması için de eleme işlemlerinden geçirilir ve bunun sonrasında ise tekrardan üretilecek olan yabancı maddeler çıkarılır. Daha sonra bu kağıtlar kullanım amaçlarına göre bazı bileşenlere ayrılır ve geri dönüşüm işlemlerine bu nokta üzerinden devam edilir.

Beyaz Kağıt Hurdası Fiyatları

Oldukça karmaşık ve değişken bir konu olan beyaz kağıt hurdası fiyatları son derece hassas değişkenlere göre belirlenmektedir. Sadece kağıt piyasası değil aynı zamanda hurdacılık sektöründe yer alan bütün bileşenlerde olduğu gibi oldukça önemli olan

hurda Kağıt borsası son derece önemli bir faktördür. Bu borsa aynı zamanda normal borsanın işleyişine benzer bir şekilde çalışmaktadır. Bundan dolayı oldukça karmaşık ve anlaşılmaz bir sistemi olan borsanın bileşenleri günden güne değişkenlik gösterir.

Hürmetsan metal olarak bu borsaya bağlı olmak ile birlikte müşterilerimize alabilecekleri en iyi hizmeti ve en  uygun fiyatı vermeye gayret ediyoruz. www.hurdaci.net üzerinden Bizimle İletişime geçerek elinizdeki kağıt hurdaların firmamıza  satışını yapabilirsiniz. Sitemizin iletişim bölümü üzerinden lütfen bizlere ulaşın. Aynı zamanda her türlü görüş, soru ve istek için de bizlere ulaşabilirsiniz.

Hurda Okul Kitabı

Hürmetsan metal hurda okul kitabı alan hurdacı firmanız olarak tüm okullardan kitap hurdası almaktadır. Kitap hurdası fiyatları konusunda sizlere piyasanın en iyi ücretini ödeyen firmalar arasında bulunuyoruz. Tonajlı hurda beyaz kağıt alımında piyasanın%20 daha fazla üstünde ücret ödemekteyiz.

Hemen Arayın
WhatsApp