Ana sayfa » Hurdacı Kimdir? Hurdacılık Mesleği Nedir?

Hurdacı Kimdir? Hurdacılık Mesleği Nedir?

hurdaci-kimdir-hurdacilik-meslegi-nedir

Hurdacı Kimdir? Hurdacılık Mesleği Nedir?

Hurda, çoğu insanın bildiğinin aksine geri dönüşebilir malzemelerdir. Hurdacı ise bu hurdaları geri dönüştürme işinin başındaki insandır. Çoğu insan hurdanın iş görmez bulunduğunu düşünür. Fakat bilinenin aksine hurda, doğayı güvenliğini sağlamak ve ülke ekonomisine gelir sağlamak amacıyla oluşturulan bir hizmettir.

Burada önemli nokta hurda nedir sorusuna doğru yanıt vermektir. Hemen hemen her sektörde  ya da inşaat yerlerinde çoğu hurda malzemeler bulunur. Evinizde kullanmadığınız pek çok eşya aslında ömrünü doldurduğunda hurda eşyaların arasına girmektedir. Hurdacı bu malzemeleri ekonomiye kazandıran kişi olarak tanımlanabilir.

Hurda, ekonomik açıdan miadını doldurmuş bundan sonra ülke ekonomisine rastgele bir katkısı bulunmayan malzemelerin yeniden geri dönüşüme gönderilerek yararlı duruma getirilmesi amacıyla lüzumlu olan bir hizmettir. İnşaat alanlarında tespit edilen demir, kablo,bakır,sarı, çinko, zamak gibi metaller, eskiyen ya da bundan sonra kullanılmaması gerekli olan otomotiv yedek parçaları gibi mamüller de hurda alımı gerçekleştirilerek geri dönüşüme gönderilebilen malzemelerdir.

Hurda Olarak Değerlendirilebilecek Malzemeler Nelerdir?

Metal Hurdalar 

  • Metal Hurda Olarak Başlıca Demir,Alüminyum,Sarı,Kablo,Çinko,Kalay,Kurşun,Bakır,Zamak,Elektronik Motor Hurdası ve Benzerleri..

Paslanmaz metaller hurda olarak nitelendirilir ve geri dönüşüme gönderilerek metallerin yine kazanılması amaçlanır.

Metal parçaları toplayan, kağıt, karton, pet şişe toplayan insanları sıklıkla görürsünüz. Bu işler artık bireysellikten ziyade daha profesyonel olarak yapılıyor ve hurda alımı ya da hurda satımı yapan firmalar yardımıyla kendi kuralları olan bir sektör büyüyor.

Hurda ve hurdacılık artık sadece toplayıcılık olmaktan çıkarak ülke ekonomisine bu hurdaların kazandırılması, geri dönüştürülmesi ve yeniden kullanılabilir hale gelmesi adına başlı başına bir sektör haline gelmiştir. Dolayısı ile hurdacı olanlar bu mesleği artık daha özenli yapar haldedir.

Ekonominin daha da kuvvetlenmesi ve tabiatnın korunması amacıyla lüzumlu olan hurda alımı ve hurda geri dönüşümü amacıyla siz de bizleri arayarak hurdaya çıkmış eşyalarınızın geri dönüşüme gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Geri Dönüşüm Nedir? Geri Dönüşümün Faydaları Nelerdir?

Hurdacı Kimdir? Hurdacılık Mesleği Nedir?

Hurdacı topladığı malzemeleri geri dönüşüme geçirmeden ve bu sürecin detaylarından önce, geri dönüşümün ne olduğunu ile ilgili kısa bir bilgilendirme yapmak istiyoruz. Geri dönüşüm, kullanılmış ve bir daha kullanılmayacak olan maddelerin yine işlenmesi ve tüketici ile tekrar buluşmasına verdiği isimdir.

Geri dönüşüm maddelerini; plastik şişeler, araba lastikleri, kırık cam parçaları, meral parçalar ve kısacası bütün kullanım ömrünü doldurmuş maddeler olarak verebiliriz. Geri dönüşüm, tekrar değerlendirilme imkânı olan atıkların fiziksel ve kimyasal süreçlere tabi tutularak ikinci bir hammaddeye dönüştürülmesi ile sağlanır. Geri dönüşümde amaç, kaynakların aşırı tüketimini önlemektir gerçekte. Sonuç olarak  çöp miktarı azalır; etrafa yarar sağlamak yolunda ciddi bir ismim atmış oluruz.

Geri Dönüşümün Önemi

Hurdacı Kimdir? Hurdacılık Mesleği Nedir? Hurdacı, Kağıt, karton, cam, plastik, metal gibi maddeleri, geri dönüşüm süreci içerisine sokmakla bu faydalı süreci başlatır. Ancak sadece bununla kalmaz, size para kazandırarak cebimizi de korur. Ülke ekonomisine de büyük katkı sağlar geri dönüşüm. Bu sayede ithal edilen hurda malzemeye ödenen döviz miktarı azalır ve enerji tüketimi ciddi oranda düşer.

Kullanılmış ve işlevini kaybetmiş bir kâğıdın, geri dönüşümü hava kirliliği, su kirliliği ve su tüketimi gibi giderleri mühim ölçüde azaltır. Bu arada oluşturulan incelemelere göre 1 ton atık kâğıdın kâğıt hamuruna katılması, 7-8 ağacın kesilmesini önler. Geri dönüşümü daha iyi anlatmak için birkaç madde sıralamak istiyoruz.

  • Doğal kaynakların azalmasını ciddi oranda önler
  • Enerji tasarrufu sağlar
  • Çöp miktarı azalır, böylelikle daha temiz bir tabiat olur
  • Ekonomiye katkı sağlar, yukarıda sözünü ettiğimiz hurda malzemelerde bulunduğu gibi.

Toprağın verimi arttırır. Böylece hem organik hem de gıda sayısal değeri yüksek ürünler soframızla buluşur.

Hurda Ticareti Nedir?

Hurda ticareti, hurda alım satım işi olarak tanımlanabilir. Aslında oldukça riskli olan bu sektörde metal hurdası alımı ve satımı işi oldukça önemlidir. Genel olarak metal hurdası yaygın olarak bulunmaktadır. Hurdacı firmalarının çoğu metal hurdası ile çalışmaktadır. Sadece metal hurdası ile çalışan firmaların yanı sıra farklı kalemde hurdalar üzerinde çalışan firmalarda bulunmaktadır.

Hurdacı Kimdir? Hurdacılık Mesleği Nedir? Hurda ticareti nedir? Sorunun cevabı olarak hurda işinden zarar etmeden, hurdaların alımını ve satışını yapma işi denilebilir. Bu bağlamda hurda sektöründe pek çok hurda çeşidine vakıf olmalı ve hangi hurdanın nasıl çıkartıldığı yönünde bilgiye sahip olunmalıdır.

Hurda çeşitlerinin hepsinin kendine özel özellikleri ve kullanım alanları mevcuttur. Aslında değerli görünün bir eşya, hurda niteliğinde oldukça değersiz olabilir. Bu durumun önüne geçmek için hurdaya ayrılacak eşya için bir hurda konusunda bilene danışılmalıdır.

Hurdacı Çevreye Ne Katkı Sağlarlar?

Hurdalar, geri dönüştürülmedikleri ve çöp halinde kaldıkları sürece çevreye kirlilik vermekle beraber gelecek nesle de zarar vermektedir. Hurdacılar çevredeki hurdaların titizlikle toplanması, gerekli yerler gönderilmesi ve geri dönüşümlerine yardımcı olmaları açısından oldukça önemli bir rolü bulunmaktadır. Hurdacılar bu sektör sayesinde hem gelir elde etmekte hem de çevreye katkı sağlamaktadır. Geri dönüşüm bir ülkenin kalkınmasında oldukça önemli bir işlemdir.

Hurda Fiyatları

Hurda fiyatları, alınacak olan hurdanın türü, şekli ve miktarına göre değişkenlik göstermektedir. Pek çok hurda türü farklı fiyatlarla alınmaktadır. 2021 hurda fiyatları için sitemizdeki iletişim bilgilerinden sorgulama yapabilir ve detaylı bilgiler alabilirsiniz. Bu sayede elinizdeki hurdalardan maksimum faydayı sağlamış olursunuz. Müşterilerimizin memnuniyeti ve devamlılığı bizim için oldukça önemli bir kriterdir. Dolayısı ile sizlere büyük titizlikle hizmet vermekteyiz.

Hurdacı İletişim Bilgileri

Hurdacı Kimdir? Hurdacılık Mesleği Nedir? Hurdacı ve hurda alanlar, hurda konusunda piyasayı ve hurdanın özelliğini bilen kişilerdir. Hurdalarınızı vermek için bir hurdacı size en iyi hizmeti verecek kişilerdir. Hurdacılık diğer mesleklere göre daha çok özen ve emek isteyen karmaşık bir iştir. Elinizde bulunan hurdaların fiyatlarını öğrenmek, bu hurdaları elinizden çıkararak gelir elde etmek için Hurdacı hizmetimizden yararlanarak bize ulaşabilirsiniz. Geri dönüşümün en sağlıklı ve en kazançlı şekilde yapılması için işinin ehli hurdacılar olarak sizlere hizmet vermekteyiz.

Hurdacı Kimdir? Hurdacılık Mesleği Nedir? Hurdacı sizin amacıyla kullanılmayan her türlü eski hurda alımı yaparak bunları ekonomiye ve size kazandıran bir mesleği icra eden insanlardır. Siz çöpe atmak yerine hem hurdalarınızı değerlendirir hem de para kazanmış olursunuz. Bu sayede ülke ekonomisine katkı da sağlarsınız. Hurda alımı ve ayrıntılı bulgular amacıyla bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın